ویژگیهای کلی پروژه

محل پروژه: شهرجدید صدرا واقع در 15 کیلومتری شمال غرب شیراز و در زمینی به مساحت 59 هکتار روبروی باغ شهری با چشم انداز مناسب انتخاب گردید.حدود 59 هکتار در تصرف مجموعه است و فنس -کشی شده و حدود 14 هکتار تپه مجاور با تخفیف ویژه خریداری گردیده و حدود 30 هکتار تپه های بالا دست مجموعه،در شرف واگذاری به مجموعه می باشد.که با این افزایش ،حدود 100 هکتار زمین در اختیار مجموعه خواهد بود.
مرحله اول:پروژه شامل بخش همودیالیز با زیربنای 5000مترمربع و 80 تخت-اسکلت فلزی 4 طبقه که با همت عالی آقای حاج رضا ابراهیمی و کمک سایر نیکوکاران و هیأت امناء مرکز،در سال 1386 به بهره برداری رسید.این واحد با تجهیزات پیشرفته پزشکی، خدمات درمان ،دارو و غذا رفت و آمد بیماران را بعهده گرفته است.
مرحله دوم:ساختمان اصلی بیمارستان پس از خاکبرداری در سال 87 شروع گردیده که 65000 مترمربع زیربنا و دارای حدود 300 تخت بیمارستانی -قابل افزایش تا 500- تخت- و اورژانس به شرح زیر می باشد:
مرکز طبی تصویری- رادیولوژی مجهز و کامل ، انژیوگرافی-سی تی اسکن-ام آر آی-فلوراسکوپی- سونوگرافی- مموگرافی-پرتو درمانی اشعه گاما- آزمایشگاه های مجهز – 10 اتاق عمل مجهز- 64 تخت مراقبت های ویژه داخلی و جراحی و قلب- بخش های بستری داخلی و عمومی با 60 تخت- بستری جراحی پیوند اعضاء با 64 تخت-18 سوئیت ویژه-بخش زنان زایمان و اطفال-12 دستگاه آسانسور نفربر و تخت بر-سیستم سرمایش و گرمایش -تهویه مطبوع مرکزی با فیلترهای مخصوص و ضد میکروب-هوارسان فن کوئیل دیگ های بخار و چیلز جذبی برای راهبری سامانه. همچنین یک پلی کلینیک در جوار بیمارستان به مساحت 17000 متر مربع به منظور پیشگیری و درمان اولیه پیش بینی گردیده است.
مرحله سوم: شامل فضاهای آموزشی – رفاهی دانشگاه بوعلی سینا شامل دانشکده های پزشکی ،دندان پزشکی و داروسازی –مرکز همایش های بین المللی 1000 نفره-محل اقامت همراه بیمار 10 سوئیت-محل اقامت 100 اتاقه برای بیماران- محل سکونت کارکنان 90 واحد-رزیدنت ها 20 واحد و مسجد مجموعه و سالن ورزش.اخیرا" نیز ایجاد مرکز تحقیقات پزشکی و پیونداعضاء این مرکز تأیید شده است.
هدف نهایی این مرحله غیر از اهداف درمانی بیماران عمومی، بطور اخص جهت پیونداعضاء و آموزش کادر قوی و مستعد جهت کل کشور و انجام پژوهش های لازم در زمینه گسترش علم و آگاهی و کسب مدارج جدید در درمان و پیوند اعضاء می باشد.
از نقطه نظر راهبردی نه تنها پوشش درمانی و علمی-تحقیقاتی کشورهای منطقه خلیج فارس بلکه کل منطقه خاورمیانه مورد هدف این مرکز است.ضمنا" این مرکز هماهنگی و تبادل اطلاعات علمی با کلیه مراکز علمی تحقیقاتی جهان خواهد داشت که برگزاری کنفرانس مزوت در همین راستا در شیراز برگزار شد.
ساختمان اصلی شامل 4 بلوک در 4 الی 10 طبقه و ارتفاع حدود 45 متر می باشد که یک بیمارستان عمومی بوده و در زمینه های تخصصی و فوق تخصصی ،خصوصا" پیوند اعضاء و تحقیقاتی پژوهشی ،خدمات ویژه ای را ارائه خواهد داد. مشخصات معماری:
طبقه زیرین:8000 متر مربع، جهت تأمین فضاهای تآسیساتی وموتورخانه مجهز به مساحت 1000 مترمربع ،انبارها- کاخداری و حدود 200 عدد پارکینگ،سانترال گازهای طبی و دستگاه اکسیژن ساز
طبقه همکف:8000 مترمربع شامل مجموعه کاملی از طب تصویری و پرتودرمانی-آزمایشگاه-سی اس آر-رختشویخانه و آشپزخانه مرکزی طبقه اول:با 76000 متر مربع زیربنا شامل یک مرکز اورژانس مجهز و آزمایشگاه تحلیلی بالینی-بخش اداری و کتابخانه.ضمنا" ورودی اصلی از این طبقه می باشد.
طبقه دوم :با 6500 متر مربع شامل سالن همایش 200 نفری در 2 طبقه-بخش آموزشی و یک بخش بستری جراحی پلاستیک.سلف سرویس و پاویون پزشکان نیز در این طبقه است.
طبقه سوم: با 5500 مترمربع شامل بخش عمل جراحی تخصصی 1 و 2،مراقبت های ویژه داخلی و جراحی با 32 تخت-با امکان احداث یک پلات فرم برای باند ویژه بالگرد
طبقه چهارم و پنجم و ششم: هرکدام 4500 متر مربع شامل بخش جراحی عمومی- مراقبت های ویژه قلب و بستری قلب-2 بخش بستری پیوند اعضاء-32 تخت--2 بخش بستری داخلی عمومی
طبقه هفتم:4100 متر مربع شامل بخش VIP با 18 سوئیت طبقه هشتم:800 مترمربع شامل اتاق های هوارسان و موتورخانه آسانسورها به عبارتی دیگر: -بلوک یک و سه هرکدام با 21000 مترمربع زیر بنا در 9 طبقه -بلوک 2 با 10000 مترمربع زیربنا در 10 طبقه -بلوک 4 با 6500 متر مربع زیربنا در 4 طبقه از بهترین مصالح موجود و دیوارهای سبک و عایق صوتی حرارتی و رعایت کلیه اصول و نکات صرفه جوئی در مصرف انرژی در طراحی ساختمان استفاده خواهد شد. مهندسین مشاور درود و همکاران طراحی معماری و سازه و تأسیسات را با همفکری و راهنمایی اساتید پزشک و مهندسین مجرب شیراز انجام داده اند و شرکت باستیون با آقایان مهندسین مشکسار و تیم فنی و اجرائی آنها،همراه با دستگاه نظارت مقیم اجرای عملیات را بعهده دارند. با نمونه گیری از بتن ها و میلگردها و کنترل شن و ماسه ها،کلیه عملیات طبق موازین فنی انجام می پذیرد. اسکلت بتنی مجموعه با زیربنای 65000 مترمربع در مدت 2 سال ساخته و تحویل گردیده است.دیوارهای دو جداره طراحی جدید مختص بیمارستان تحت نظر کارشناسان فنی مهندسی و تأیید پزشکان متخصص وبا تجربه علمی و عملی شهر،تهیه و در حال اجرا است.
تأسیسات ،کانال های هوا رسان و آب سرد و گرم و آتش نشانی طبقات شروع شده و پیش بینی خرید برخی از اقلام تآسیساتی و موتورخانه و پیش خریدها انجام و در حال اجرا می باشد.نمای ترکیبی آلومینیوم و شیشه و ... که مصالح آن اهدائی فرد خیّر است وارد گمرک ایران شده ودر حال ترخیص است.
انشعابات آب و برق و گاز و تلفن موردنیازدرخواست و پی گیری اخذ آنها انجام شده است. با توجه به دستورات هیئت امناء،خصوصا جناب آقای دکتر ملک حسینی ،آماده سازی فضای سبز از سال های اولیه شروع ساختمان آغاز شده وتا کنون حدود 10000 اصله درخت کاشته شده است و افزایش فضای سبز در سال جاری،تا حد 50% مساحت زمین های واگذاری ادامه خواهد داشت.
اضافه می گردد جهت کاهش هزینه ها،اقدام به تهیه و ساخت اکثر موارد درکارگاه با خرید تجهیزات و امکانات انجام پذیرفته و کلیه پانل های بتنی جهت سقف و دیوار و چهارچوب درب و پنجره و اسکلت فلزی دیوارهای دو جداره و پوشش فلز-بتن آنها در محل کارگاه انجام شده و بعضا" در دست اجرا می باشد.
اقدام دیگر جهت کاهش هزینه،خرید ماشین آلات سبک و سنگین با توجه به حجم خاکبرداری و خاکریزی و محوطه سازی در تپه های اطراف بوده است که تا کنون حدود 300،000 متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی و تسطیح و حمل و نقل انجام شده است.
ماشین آلات تهیه شده تا کنون ،لودر-بیل مکانیکی –لیفت تراک-تراکتور-وانت-آمبولانس-ماشین سرویس رفت و آمد-دستگاه های قیچی برقی-میلگردصاف کن-آسانسورکارگاهی ساخت کارگاه تجهیز اولیه کارگاه با ساخت سوله بزرگ دو طبقه ای -1200 متر مربع--سوله جدید -600 متر مربع- جهت خط تولید پانلفلزی و بتنی ساختمان خوابگاه کارگری و آشپزخانه و حمام و سرویس های مربوطه جهت 100 نفر –ساختمان نگهبانی و ... بررسی ها و مذاکرات لازم جهت اعمال مبحث 19 و صرفه جویی انرژی الکتریکی –حرارتی ونیز کاربرد سیستم BMS سیستم مدیریت متمرکز در ساختمان بیمارستان و مجموعه و نیز بررسی استفاده از انرژی خورشیدی جهت آبگرم ساختمان ها در دست اقدام و پی گیری جدی می باشد.
خلاصه ای از اقدامات، تجهیزات
الف: خدمات تشخيصي، درماني و مراقبتي
1ـ مراكز همودياليز با 80تخت مجهز به دستگاه دياليز، 5000 مترمربع.
2ـ احداث بيمارستان پزشكي و پيوند اعضاء با 280 تخت بستري، اورژانس.
مركز طب تصويري مجهز به كليه امكانات تصويربرداري 55000 مترمربع.
3ـ پلي كلينيك با تخصصهاي جامع 7000 مترمربع زيربنا.
ب: مراكز پژوهشي ، تحقيقاتي و آموزشي
1ـ احداث مركز پژوهشها و تحقيقات آزمايشگاهي 10000 مترمربع.
2ـ محل نگهداري و انجام آزمايش روي حيوانات 3000 مترمربع.
3ـ ايجاد مركز دانشگاهي به ظرفيت 1400دانشجو در يك دورة آموزشي 40هزار مترمربع و براي تسهيلات رفاهي، خوابگاه و منازل اساتيد -جمع سطح زيربنا 84 هزار مترمربع-
ج: مراكز حمايتي
1ـ احداث اقامتگاه براي استفاده همراهان بيمار به طور رايگان -10 واحد 400 مترمربع-
2ـ احداث هتل با 150 اتاق و ملحقات 9000 مترمربع براي همراهان بيماران و مراجعين مركز كنفرانسها
3ـ احداث مركز كنفرانسهاي بين المللي براي تبادل اطلاعات پزشكي آموزشي و ساير گردهمايي ها 50000 مترمربع.
د: امكانات رفاهي
واحدهاي مسكوني براي كاركنان مجتمع ورزيدنتها، مهد كودك و آمادگي، آموزش ابتدايي، راهنمائي و متوسطه.
اقدامات اجرائي :
1ـ زمين مورد نياز براي ايجاد اهداف طرح شامل: خدمات تشخيصي، درماني و مراقبتي، مراكز پژوهشي، تحقيقاتي و آموزشي، مراكز حمايتي و امكانات رفاهي حدود 100هكتار مي باشد كه بخشي از آن به مساحت 25هكتار با هماهنگي وزارت مسكن و شهرسازي توسط شركت عمران شهر جديد صدرا واگذار گرديده است.
2ـ در مرحله اول، ساختمان مرکز همودياليز در تاریخ دی 86 افتتاح و در حال بهره برداری می باشد.
3ـ در مرحله دو و سه به ترتيب ساختمان اصلي و پلي كلينيك اجرا خواهد شد.
4ـ در مرحله چهارم مركز پژوهشها و تحقيقات آزمايشگاهي و در مراحل بعدي حسب لزوم ساختمانهاي آموزشي، مراكز حمايتي و امكانات رفاهي اجرا خواهد شد.