آزمایشگاه

مسئول آزمایشگاه: آقای دکتر محمد حسین انباردار

مدیر آزمایشگاه: آقای رضا زارع

شماره تماس: 3440000 - 0713

شماره تماس پذیرش آزمایشگاه:

موقعیت مکانی: طبقه 1


ویژگی های بخش

آزمایشگاه بیمارستان پیوند اعضا ابوعلی سینا با ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی، با استفاده از مدرن ترین امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و دارا بودن پرسنل متخصص سعی بر این دارد که خدمات تشخیص طبی متمایزی را به مردم عزیز ارائه نماید. احترام به مراجعین، پاسخگویی مناسب، بهبود و کنترل کیفی مستمر و ارائه خدمات نوین سرلوحه ی مدیریت و پرسنل این آزمایشگاه می باشد و در جهت رسیدن به این اهداف الزامات قانونی و استانداردهای آزمایشگاهی را رعایت نموده است.

این آزمایشگاه از بخش های مختلف زیر تشکیل شده است و خدمات جامع آزمایشگاهی را به صورت 24 ساعته برای بیماران و مردم عزیز فراهم می کند:

- پذیرش و جوابدهی

- بیوشیمی

- خون شناسی (هماتولوژی)

- تجزیه ادرار و انگل شناسی

- میکروب شناسی

- ایمونولوژی و سرولوژی

- پاتولوژی

- مولکولار پاتولوژی

- بانک خون

بخش بیوشیمی

یکی از مهم ترین قسمت های آزمایشگاه تشخیص طبی، بخش بیوشیمی می باشد که در آن آزمایش های متعددی به روش های مختلف انجام می گیرد. آزمایش ها توسط دستگاه های اتوماتیک و پیشرفته با دقت و سرعت بالا، با قابلیت تکرار پذیر بودن آزمایش ها، حداقل خطای انسانی، صرفه جویی در مصرف نمونه و معرف ها، کاهش هزینه های جانبی و کاهش تعداد پرسنل انجام می شوند.

بخش هماتولوژی

در این بخش آزمایشات مربوط به سلول های خونی و انعقاد خون انجام می گیرد. این آزمایشات توسط پیشرفته ترین و جدیدترین دستگاه های آنالیز خون با نتایج بسیار دقیق، کاربری بسیار راحت، سیستم کنترل کیفی داخلی و با بالاترین کیفیت و سرعت انجام می شود.

بخش تجزیه ادرار و انگل شناسی

در این قسمت تشخیص پارازیت های شایع (انگل) در نمونه های ادرار و مدفوع با روش های مختلف مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد. همچنین آزمایش تجزیه ادرار توسط پرسنل مجرب انجام می گردد.

بخش میکروب شناسی

در این بخش به طور معمول جهت جستجوی عامل بیماریزا کشت کلیه مایعات و ترشحات بدن در شرایط استریل در محیط های کشت میکروبی و آزمایشات مستقیم باکتری شناسی انجام می گردد. متعاقب شناسایی عوامل بیماری زا، آزمایش آنتی بیوگرام انجام شده و حساسیت عوامل بیماری زا نسبت به آنتی بیوتیک های مختلف بررسی می شود.

بخش ایمونولوژی و سرولوژی

این بخش از آزمایشگاه مجهز به دستگاه های اتوماتیک است که جز جدیدترین دستگاه های هورمون شناسی و ایمونولوژی می باشد و قادر است کلیه تست های هورمونی و ایمونولوژی را در سریعترین زمان ممکن با دقت و حساسیت بسیار بالا انجام دهد.

بخش پاتولوژی

در این بخش از تمامی نمونه های ارسالی از بدن بیمار اسلایدهای میکروسکوپی تهیه می گردد و توسط پاتولوژیست های مجرب از جمله سرکار خانم دکتر گرامی زاده که در بررسی پاتولوژی های دستگاه گوارش و کبد سرآمد کشور می باشند، مورد تشخیص قرار می گیرند. بررسی پاتولوژیک نمونه های کبدی - پیوندی، نمونه های روده، معده، غده لوزالمعده، کیسه صفرا، نمونه های بیماری های زنان و زایمان و دیگر نمونه ها در این بخش انجام می گردد.

بخش مولکولار پاتولوژی

بخش تشخیص مولکولی آزمایشگاه بیمارستان ابوعلی سینا با استفاده از تجهیزات پیشرفته و متنوع در زمینه مولکولیT تست های تشخیصی متنوعی از جمله HLA typing و DNA extraction و CDNA syntheseise و Real Time PCR را انجام می دهد. قابل توجه است که با توجه به محوریت بخش پیوند بیمارستان انجام تست HLA که برای بیماران پیوندی بسیار حیاتی است در این بخش انجام می شود.

بانک خون

از بخش های مهم و حساس هر بیمارستان قسمت بانک خون می باشد. در این بخش آزمایش های گروه خون و کراس مچ (سازگاری خونی بین دهنده و گیرنده خون)، کومبز مستقیم و غیرمستقیم و... انجام می شود.


دستورالعمل آزمایشات بیوشیمی و کامل ادرار

دستورالعمل جمع آوری ادرار 24 ساعته

دستورالعمل آزمایش پرولاکتین